Vežite se, jer danas testiramo koliko mračnu priču mogu ispripovijedati idilični prizori s naših fotki-navlakuša.
U Splitu i okolici, drugom najvećem urbanom području u Hrvatskoj, živi preko 300.000 stanovnika. Tijekom ljetnih mjeseci ovaj broj naraste za tri do četiri puta. Jeste li znali da u pogledu opskrbe pitkom vodom gotovo svi ti ljudi, tj. doslovce svaka „špina“ od Trogira do Podstrane, ovise o Jadru, rječici dugoj ni pet kilometara? Ona podno kliške utvrde izvire iz stijene, nakon što krškim podzemnim tokovima sabere svu vodu s područja od 300 km kvadr. (usporedbe radi, tolika je površina Hvara).
Svojim kratkim, no životno važnim putem do mora, Jadro udahnjuje život području na kojem je civilizacija prisutna preko 2.000 godina, i na kojem su smješteni simboli svih njenih uspona i padova – od spomenikâ svjetske baštine, do kancerogenih industrijskih pogona i bespravno sagrađenih „zimmer frei“ betonjara. Na dan početka klimatskog summita u Glasgowu – još jednog kojem je simbol figa u džepu, iako vremena za „popravni“ više nema – pričica o Jadru i splitskoj okolici simbolička je zbog još nečega. Od Kaštela i Splita, do Klisa i Žrnovnice (druge ovdašnje riječne ljepotice), niz lokacija „odglumilo“ je različita mjesta iz svijeta „Igre prijestolja“. U čemu je „kvaka“, pitate se? U tome što se (jedna od) osnova dramskog sukoba u najpopularnijem serijalu desetljeća temelji na nečemu po što ne trebamo ići u fikciju: nad svijet zaokupljen kratkoročnim političkim sukobima, profitima i metaverzumima, nadvija se opasnost kraj koje se sva „važna“ pitanja čine smiješnima; opasnost koja traži odlučnu i zajedničku reakciju, a velika većina još uvijek nije ni svjesna njenih razmjera (npr. da će za 50 godina gradovi na Mediteranu vjerojatno žeđati, ako u međuvremenu ne budu potopljeni).
Ukratko, u nadi da, za razliku od „Game of Thrones“, naša zadnja sezona neće biti katastrofalno loša (a time ni zadnja), nemojmo zaboraviti: “Summer is coming!”
Foto: Dreamstime